Tendonitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Tendonitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Tendonitas, dažnai vadinamas sausgyslių uždegimu, yra dažna sveikatos būklė, kuriai būdingas sausgyslių, kurios yra storos virvelės, pritvirtinančios raumenis prie kaulų, uždegimas arba sudirginimas. Ši būklė gali turėti įtakos įvairaus amžiaus ir aktyvumo asmenims – nuo ​​sėdinčių asmenų iki profesionalių sportininkų. Šiame išsamiame vadove mes gilinsimės į įvairius sausgyslių uždegimo aspektus, įskaitant jo priežastis, simptomus ir gydymo galimybes .

Tendonito apibrėžimas

Tendonitas yra medicininė būklė, kuriai būdingas sausgyslių, kurie yra pluoštiniai jungiamieji audiniai, pritvirtinantys raumenis prie kaulų, uždegimas arba sudirginimas. Šios sausgyslės atlieka lemiamą vaidmenį palengvinant sąnarių judėjimą ir perduodant raumenų generuojamą jėgą į kaulus, su kuriais jie yra prijungti. Kai sausgyslės užsidega, tai gali sukelti skausmą, patinimą ir pažeistos vietos funkcijos sutrikimą. Ši būklė gali pasireikšti įvairiose kūno vietose ir dažnai yra susijusi su konkrečia veikla ar sužalojimais.

Sausgyslių svarba

Sausgyslės yra esminiai raumenų ir kaulų sistemos komponentai, tarnaujantys kaip tarpininkai tarp raumenų ir kaulų. Jie leidžia perduoti jėgą, kurią sukuria raumenų susitraukimai, kad būtų galima judėti sąnariuose. Sausgyslės sukurtos taip, kad atlaikytų didelę įtampą, tačiau jos nėra nepažeidžiamos. Patyrus pernelyg didelį stresą ar pasikartojančius judesius, jie gali būti pažeisti ir sukelti sausgyslių uždegimą.

2. Tendonito priežastys

Tendonitas gali išsivystyti dėl įvairių veiksnių, o jo priežastys dažnai būna daugiafaktorinės. Šių priežasčių supratimas yra labai svarbus tiek prevencijai, tiek veiksmingam gydymui.

Per didelis naudojimas ir pasikartojantys judesiai

Viena iš dažniausiai pasitaikančių sausgyslių uždegimo priežasčių yra per didelis naudojimas ir pasikartojantys judesiai. Asmenims, užsiimantiems veikla ar profesijomis, kurioms reikia pasikartojančių konkretaus sąnario judesių, kyla didesnė rizika. Pavyzdžiui, tenisininkai dažnai naudoja riešus ir alkūnes, o tai gali sukelti tokias ligas kaip teniso alkūnė (šoninis epikondilitas).

<a href="https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/symptoms-causes/syc-20378243">Sužinokite daugiau apie pernelyg didelį naudojimą ir pasikartojančius judesius, sukeliančius sausgyslių uždegimą.</a>

Amžius ir degeneracija

Sausgyslių uždegimas tampa vis labiau paplitęs su amžiumi dėl natūralios sausgyslių degeneracijos laikui bėgant. Senstant sausgyslės praranda savo elastingumą ir tampa labiau linkusios susižaloti. Šis degeneracinis procesas gali padaryti vyresnio amžiaus žmones jautresnius sausgyslių uždegimui, net ir esant minimaliam aktyvumui.

Sportinės traumos

Dalyvaujant sporte ar fizinėje veikloje asmenims gali kilti su sportu susijusių traumų, įskaitant sausgyslių uždegimą, rizika. Didelio poveikio sportas, pavyzdžiui, bėgimas ar krepšinis, gali labai apkrauti sausgysles, sukelti uždegimą ir skausmą.

<a href="https://www.cdc.gov/ncipc/duip/basketball.htm">Sužinokite daugiau apie su sportu susijusias traumas, sukeliančias sausgyslių uždegimą.</a>

Uždegiminės būklės

Tam tikros sveikatos būklės, tokios kaip reumatoidinis artritas ir vilkligė, gali padidinti sausgyslių uždegimo riziką. Šios sąlygos apima lėtinį viso kūno uždegimą, kuris gali paveikti sausgysles, sukelti jų uždegimą ir skausmą.

3. Dažni sausgyslių uždegimo tipai

Tendonitas gali paveikti įvairias kūno dalis, o simptomai gali skirtis priklausomai nuo uždegusios sausgyslės vietos. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių tendinito tipų:

Teniso alkūnė (šoninis epikondilitas)

Teniso alkūnė arba šoninis epikondilitas yra būklė, kuriai būdingas sausgyslių uždegimas išorinėje alkūnės dalyje. Nepaisant pavadinimo, jis gali paveikti asmenis, kurie nežaidžia teniso. Pasikartojantys judesiai sugriebiant ir sukant dilbį gali sukelti šią skausmingą būklę.

<a href="https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tennis-elbow/symptoms-causes/syc-20351987">Sužinokite daugiau apie teniso alkūnę (šoninį epikondilitą).</a>

Golfo žaidėjo alkūnė (vidutinis epikondilitas)

Golfo žaidėjo alkūnė arba medialinis epikondilitas yra panašus į teniso alkūnę, tačiau pažeidžia vidinės alkūnės dalies sausgysles. Tai dažnai atsiranda dėl pasikartojančio griebimo, riešo lenkimo ir dilbio sukimo, kurie yra įprasti golfo sūpynėse.

<a href="https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/golfers-elbow-medial-epicondylitis/">Sužinokite daugiau apie golfo žaidėjo alkūnę (medialinį epikondilitą).</a>

Achilo sausgyslės uždegimas

Achilo sausgyslės uždegimas apima Achilo sausgyslės, jungiančios blauzdos raumenis su kulno kaulu, uždegimą. Dažniausiai tai paveikia bėgikus ir sportininkus, kurie užsiima veikla, kuriai reikia dažnai stumti kojų pirštus.

<a href="https://www.orthop.washington.edu/patient-care/articles/foot/achilles-tendonitis.html">Sužinokite daugiau apie Achilo sausgyslės uždegimą.</a>

Rotatoriaus manžetės sausgyslių uždegimas

Rotacinio manžeto sausgyslių uždegimas atsiranda peties srityje ir pažeidžia sausgysles bei raumenis, kurie stabilizuoja ir judina peties sąnarį. Tai dažnai pastebima asmenims, kurie atlieka pasikartojančius judesius virš galvos, pavyzdžiui, metimą ar kėlimą.

<a href="https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/rotator-cuff-tendinitis">Sužinokite daugiau apie sukamosios manžetės sausgyslių uždegimą.</a>

4. Tendonito simptomai

Tendonito simptomai gali skirtis priklausomai nuo pažeistos sausgyslės ir uždegimo sunkumo. Tačiau yra bendrų požymių, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:

Skausmas ir jautrumas

Vienas iš būdingų sausgyslių uždegimo simptomų yra skausmas ir jautrumas paveiktoje srityje. Šis skausmas paprastai lokalizuotas sausgyslėje ir gali pablogėti judant ar spaudžiant.

Patinimas ir uždegimas

Uždegimas yra pagrindinis tendinito požymis. Pažeista vieta gali patinti, paraudti ir įkaisti

prisilietimas. Šis patinimas yra natūralios organizmo reakcijos į sužalojimą rezultatas, nes jis bando išgydyti ir apsaugoti pažeistą sausgyslę.

Ribotas judesių diapazonas

Tendonitas gali apriboti normalų pažeisto sąnario judesių diapazoną. Asmenys gali patirti standumą ir sunkumus patogiai judinant sąnarį. Šis apribojimas gali labai paveikti kasdienę veiklą ir sportinius rezultatus.

Svarbu pažymėti, kad šių simptomų sunkumas gali skirtis nuo lengvo diskomforto iki stipraus skausmo ir funkcinių sutrikimų, priklausomai nuo sausgyslių pažeidimo ir uždegimo masto.

5. Tendonito diagnozė

Diagnozuojant sausgyslių uždegimą, derinamas ligos istorijos įvertinimas, fizinė apžiūra ir kartais papildomi diagnostiniai tyrimai. Norint nustatyti tinkamą gydymo planą, labai svarbu tiksliai diagnozuoti. Štai kaip paprastai diagnozuojamas tendinitas:

Medicininė apžiūra

Fizinės apžiūros metu sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas įvertins paveiktą vietą, ieškodamas jautrumo, patinimo ir riboto judesio požymių. Jie gali paklausti apie konkrečią veiklą ar judesius, kurie sustiprina simptomus. Šis tyrimas padeda susiaurinti galimą diagnozę.

Vaizdo testai

Kai kuriais atvejais gali būti paskirti vaizdo tyrimai, siekiant patvirtinti diagnozę ir įvertinti sausgyslių pažeidimo mastą. Įprasti vaizdo gavimo būdai:

  • Ultragarsas: šis neinvazinis vaizdo gavimo metodas naudoja aukšto dažnio garso bangas, kad sukurtų paveiktos srities vaizdus realiuoju laiku. Tai gali padėti vizualizuoti sausgyslių uždegimą ir struktūrinius anomalijas.

  • Magnetinio rezonanso tomografija (MRT): MRT suteikia išsamius minkštųjų audinių, įskaitant sausgysles, vaizdus. Tai ypač naudinga norint įvertinti sausgyslių pažeidimo mastą ir atmesti kitas sąlygas.

Laboratoriniai tyrimai

Nors paprastai nenaudojami tiesiogiai sausgyslių uždegimui diagnozuoti, tam tikri kraujo tyrimai gali būti vertingi tais atvejais, kai įtariama pagrindinė sisteminė būklė, pvz., reumatoidinis artritas ar vilkligė. Šie tyrimai gali padėti nustatyti autoimuninius ar uždegiminius žymenis kraujyje.

Patvirtinus diagnozę, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali parengti tinkamą gydymo planą, pritaikytą konkrečiam tendinito tipui ir sunkumui.

6. Gydymo galimybės

Gydant sausgyslių uždegimą, siekiama sumažinti skausmą, sumažinti uždegimą, skatinti gijimą ir išvengti pasikartojimo. Gydymo pasirinkimas priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant pažeistą sausgyslę, simptomų sunkumą ir bendrą asmens sveikatą. Štai keletas bendrų tendinito gydymo būdų:

Poilsio ir veiklos keitimas

Poilsis dažnai yra pirmasis ir svarbiausias žingsnis gydant sausgyslių uždegimą. Veiklos, kuri apsunkina būklę, vengimas arba keitimas gali leisti sausgyslei išgyti. Kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojama imobilizuoti su petnešomis arba įtvaru, kad būtų sumažintas įtempimas sausgyslėms.

Fizinė terapija

Kineziterapija atlieka svarbų vaidmenį gydant sausgyslių uždegimą. Fizinis terapeutas gali sukurti pritaikytą pratimų programą, kad sustiprintų raumenis aplink pažeistą sausgyslę, pagerintų lankstumą ir skatintų gijimą. Jie taip pat gali naudoti tokius būdus kaip ultragarsas arba elektrinė stimuliacija, kad padėtų atsigavimo procesui.

<a href="https://www.choosept.com/symptomsconditionsdetail/physical-therapy-guide-to-tendinitis">Sužinokite daugiau apie sausgyslių uždegimo fizinę terapiją.</a>

Vaistai

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tokie kaip ibuprofenas arba naproksenas, paprastai skiriami skausmui ir uždegimui, susijusiam su sausgyslių uždegimu, sumažinti. Šie vaistai gali būti veiksmingi, kai vartojami pagal nurodymus, tačiau jų negalima vartoti ilgai be gydytojo priežiūros.

<a href="https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/diagnosis-treatment/drc-20378249">Sužinokite daugiau apie NVNU nuo sausgyslių uždegimo.</a>

Kortikosteroidų injekcijos

Esant stipriam skausmui ir uždegimui, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali rekomenduoti kortikosteroidų injekciją tiesiai į pažeistą sausgyslės apvalkalą. Šios injekcijos gali greitai padėti, tačiau paprastai apsiriboja keliais gydymo būdais dėl galimo šalutinio poveikio ir sausgyslių susilpnėjimo rizikos.

Trombocitais turtingos plazmos (PRP) terapija

PRP terapija – tai regeneracinis gydymas, kurio metu į pažeistą sausgyslę suleidžiamas koncentruotas paciento trombocitų tirpalas. Trombocituose yra augimo faktorių, kurie gali skatinti gijimą ir audinių atstatymą. PRP terapija išpopuliarėjo kaip nechirurginis tam tikrų sausgyslių uždegimo atvejų pasirinkimas.

<a href="https://www.hss.edu/condition-list_prp-injections.asp">Sužinokite daugiau apie PRP terapiją nuo tendinito.</a>

Chirurgija

Chirurgija laikoma paskutine sausgyslių uždegimo priemone, kai konservatyvus gydymas buvo nesėkmingas, o būklė smarkiai paveikia asmens gyvenimo kokybę. Chirurginės procedūros gali apimti pažeistų audinių pašalinimą, plyšusių sausgyslių taisymą ar kitų struktūrinių problemų sprendimą.

Chirurginės technikos pasirinkimas priklausys nuo konkretaus sausgyslių uždegimo tipo ir vietos. Atsigavimas po sausgyslių uždegimo operacijos dažnai apima poilsio ir fizinės terapijos laikotarpį, kad atgautų jėgas ir funkcijas.

<a href="https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/tendinitis/">Sužinokite daugiau apie chirurgines sausgyslių uždegimo galimybes.</a>

7. Tendonito profilaktika

Sausgyslių uždegimo prevencija yra būtina norint išlaikyti raumenų ir kaulų sistemos sveikatą, ypač asmenims, kuriems dėl savo veiklos ar profesijos gresia pavojus. Štai keletas pagrindinių tendinito prevencijos strategijų:

Tinkama technika ir ergonomika

Tinkamos technikos ir ergonomikos naudojimas atliekant veiklą ir su darbu susijusias užduotis gali žymiai sumažinti sausgyslių uždegimo riziką. Tai apima geros laikysenos palaikymą, ergonominės įrangos naudojimą ir teisingos kūno mechanikos praktiką.

Apšilimas ir tempimas

Tinkamas apšilimas ir tempimas prieš pradedant fizinę veiklą gali padėti paruošti raumenis ir sausgysles didesniems poreikiams. Dinaminiai tempimo ir judesių diapazono pratimai gali pagerinti lankstumą ir sumažinti traumų riziką.

Laipsniškas intensyvumo didėjimas

Nesvarbu, ar pradedate naują mankštos programą, ar didinate dabartinės veiklos intensyvumą, labai svarbu tai daryti palaipsniui. Staigus fizinės veiklos intensyvumo ar trukmės padidėjimas gali patempti sausgysles ir susižaloti.

Tinkama mityba

Valgyti subalansuotą mitybą, kurioje gausu maistinių medžiagų, įskaitant vitaminus ir mineralus, būtina bendrai raumenų ir kaulų sistemos sveikatai palaikyti. Tinkama hidratacija ir maistinių medžiagų suvartojimas gali palaikyti sausgyslių sveikatą ir atsistatymą.

Įtraukdami šias prevencines priemones į savo kasdienybę, galite sumažinti tikimybę susirgti sausgyslių uždegimu ir išlaikyti sausgyslių sveikatą.

8. Gyvenimas su sausgyslių uždegimu

Tendonitas gali būti sudėtinga gyvenimo sąlyga, ypač jei ji tampa lėtinė arba pasikartoja. Tačiau yra keletas strategijų, kurias žmonės gali naudoti norėdami valdyti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę:

Įveikos strategijos

Norint valdyti skausmą ir diskomfortą, susijusį su tendinitu, dažnai reikia derinti fizinę terapiją, vaistus ir gyvenimo būdo pakeitimus. Labai svarbu glaudžiai bendradarbiauti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, kad būtų sukurtas asmeninis valdymo planas.

Pagalba ir ištekliai

Sveikatos priežiūros specialistų pagalbos ieškojimas ir ryšys su paramos grupėmis ar internetinėmis bendruomenėmis gali suteikti vertingos informacijos ir emocinės paramos žmonėms, sergantiems sausgyslių uždegimu. Šie ištekliai gali pasiūlyti įveikos strategijų ir naujausių gydymo galimybių gaires.

Svarbu atsiminti, kad sausgyslių uždegimas yra išgydoma būklė, o su tinkamomis intervencijomis daugelis žmonių gali sėkmingai valdyti simptomus ir grįžti į norimą veiklos lygį.

9. Išvada

Tendonitas yra dažna raumenų ir kaulų liga, kuriai būdingas sausgyslių uždegimas arba dirginimas. Tai gali paveikti įvairaus amžiaus ir aktyvumo žmones, sukelti skausmą, patinimą ir ribotą judumą. Norint veiksmingai valdyti ir užkirsti kelią sausgyslių uždegimui, būtina suprasti priežastis, simptomus ir gydymo galimybes.

Contents